SZPACHLOWANIE

Gładzie gipsowe wykonujemy na tynkach maszynowych, tradycyjnych oraz wszelkich innych zniszczonych i niedoskonałych powierzchniach. W przypadku ścian i sufitów wymagających usunięcia starych powłok np. tapet, farby klejowej czy akrylowej, zniszczone i sypkie powierzchnie przed szpachlowaniem gruntujemy preparatem głęboko penetrującymwzmacniającym takie niestabilne podłoże, wykorzystujemy wówczas np. Unigrunt firmy Atlas.
W razie konieczności, kiedy mamy do czynienia z bardzo nierównymi i nietrwałymi powierzchniami, po zagruntowaniu Unigruntem sięgamy po sprawdzony i popularny produkt. Wówczas przed szpachlowaniem (po uzgodnieniu z klientem) stosujemy gotową zaprawę tynkarską Goldband firmy Knauf, która ze względu na swoje właściwości (m.in. lepkość, elastyczność) kapitalnie wzmacnia i wyrównuje powierzchnię ściany czy sufitu, nadając idealny podkład pod właściwe szpachlowanie z uwagi na szorstką powierzchnię poprawiającą przyczepność warstwy gipsu.
Natomiast w przypadku powierzchni o bardzo dużej ilości spękań (zarysowań), z zachowaniem jednak jej równej płaszczyzny, możemy zastosować flizelinę, którą nakładamy na ścianę lub sufit, zatapiając ją w gipsie przed ostatecznym szpachlowaniem. Flizelina to bardzo cienka i mocna włóknina syntetyczna przypominająca tapetę, zatopiona w gipsie wzmacnia go (uzbraja), minimalizując powstawanie spękań.
Na wszystkie kąty zewnętrzne ścian (np. przy oknach), wzmacniając je, wstawiamy perforowane narożniki aluminiowe (lub łukowe z pcv w przypadku łuku czy aluminiowo-papierowe w przypadku kąta wewnętrznego rozwartego) wtapiając je w tynk Goldband lub gips szpachlowy.
Bardzo popękane ściany i sufity (dot. starych, wykruszających się tynków sprzed dziesięcioleci) na życzenie sporadycznie zbroimy siatką z włókna szklanego wtapiając ją w tynk Goldband.
Wyszpachlowaną gipsem i wyschniętą ścianę, aby uzyskać gładkość, przed malowaniem szlifujemy specjalnymi siatkami ściernymi.

Gładkie, estetyczne i naturalne

    Jeśli chcemy uzyskać piękne i gładkie ściany musimy zastosować gładź gipsową. Jest to wygładzające wykończenie z gipsu szpachlowego, które układa się na położonym wcześniej tynku cementowym, cementowo-wapiennym lub gipsowo-wapiennym. Tynk ten musi być jednak równy, gdyż gładź, choć układa się ją w dwóch warstwach jest dość cienka (łączna grubość dwóch warstw - około 3 mm). Po wyschnięciu i stwardnieniu zewnętrznej warstwy szlifuje się ją specjalną siateczką ścierną. Gips, jako miękki minerał pochodzenia osadowego jest produktem w pełni naturalnym.
    Szpachlowanie ścian i sufitów ma na celu poprawienie ich właściwości estetycznych oraz technicznych. Do wykonania tych czynności używamy szpachli gipsowych lub akrylowych. Na rynku są dostępne szpachle o różnych właściwościach, istotnymi są takie cechy jak np. twardość, elastyczność, rodzaj bieli, czas użycia do pracy, min. i max. grubość jednokrotnego nakładania. Od prawidłowego przygotowania podłoża zależy efekt końcowy oraz trwałość wykonanych prac. Dla uzyskania gładkiej powierzchni ściany używamy siatek ściernych o numeracji od 100 do 240. Do ostatecznego wygładzenia powierzchni ściany, bądź wyprawek szpachlarskich można zastosować szpachle akrylowe. Są to gotowe masy szpachlowe, które nakłada się cienką warstwą o grubości ok. 1 mm.

powrót

    ilość wyświetleń 2787
53020 odwiedzin od 2011-03-31     1999-2021 © MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms